سبد گردانی

سبد و فعالیت سبدگردانی (مدیریت دارایی) چیست؟

بررسی ها و تجارب بین المللی نشان می دهد که در اکثر کشورها ورود و سرمایه گذاری مردم در بازار های حرفهای اوراق بهادار (بورس و بانک)، به صورت غیر مستقیم و از طریق مدیریت حرفهای در قالب سبد و صندوق انجام میگیرد.

فعالیت سبدگردانی یا مدیریت دارایی همان مفهوم بانکداری اختصاصی و سرمایه گذاری مبتنی بر بانکداری اسلامی (شریک بودن در سود و زیان) است که به صورت ویژه، احتمال کسب سود بیشتر را برای مشتری فراهم میکند.

سرمایهگذاری موفق در بازارهای اوراق بهادار مستلزم شناخت بازارها، تحلیل متغیرها، آمارها، اطلاعات خرد و کلان اقتصادی، تخصص و تجربه کافی میباشد،به همین دلیل است که همواره مردم غیرحرفهای از ورود مستقیم به این بازارها اجتناب میکنند و سعی میکنند برای سرمایهگذاری در این بازارها، منابع خود را در اختیار اشخاص حقوقی حرفهای، معتمد و مجاز قرار دهند. شرکتهای سبدگردان که در دنیا به شرکتهای مدیریت دارایی مشهورند، یکی از مهمترین واسطههای مالی هستند که به عنوان نماینده، وکیل و مدیر سرمایهگذاران به فعالیت سرمایهگذاری در اوراق بهادار می پردازند و این فعالیت را در قالب مفهوم سبدگردانی اختصاصی به گونهای انجام میشود که ویژگیهای مورد نظر مشتری از قبیل انتظارات بازدهی، درجهی ریسک پذیری و وضعیت اختصاصی فرد در آن لحاظ شده و از افزایش مخاطرات اقتصادی غیرمنطقی جلوگیری شود.

شرکت‌های سبدگردان یکی از انواع واسطه‌های مالی هستند که به عنوان نماینده سرمایه‌گذار و به نام سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذاری در بورس می‌پردازند که این عمل در قالب مفهوم سبدگردانی اختصاصی به این معناست که برای هر فردی متناسب با ویژگیهای خودش سرمایه‌گذاری انجام میشود. منظور از ویژگی‌های مذکور، میزان ریسک‌پذیری و موقعیت فرد سرمایه‌گذار است. برای مثال جوانی را در نظر بگیرید که قصد تغییر شرایط مالی خود را دارد. این شخص حاضر است ریسک کند تا به اهداف مورد نظر خود برسد. در مقابل شخص مسنی که در پی زندگی آرام و بدون استرس است را در نظر بگیرید، طبعاً نوع سرمایه‌گذاری که برای این دو فرد صورت میپذیرد متفاوت با یکدیگر است. اما حال این سؤال مطرح میشود که سبدگردان چطور به میزان ریسک‌پذیری و در نهایت پرتفوی مناسب برای هر شخص پی می‌برند؟ این کار توسط کارشناس تحلیلگر/ ارزیاب شرکت سبدگردان هدف صورت میپذیرد و او با طرح سؤالاتی استاندارد از شخص سرمایه‌گذار، وضعیت درآمدی و هزینه‌ای وی، هدف شخص از سرمایه‌گذاری و مواردی از این دست به سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار می‌رسد و نتیجه را با سرمایه‌گذار مطرح میکند. سرمایه‌گذار مختار است که نتیجه را بپذیرد یا خیر، در نهایت پس از توافق طرفین بر روی نتیجه پرتفوی مناسب سرمایه‌گذار تشکیل می شود. 

* پرتفوی، مجموعه دارایی را میگویند.


ⓒ کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سبدگردان هدف می‌باشد.
تمامی خدمات این سایت ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند.
فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.